Munka gyerek mellett: Fontos tudnivalók GYES-en, GYED-en lévő édesanyáknak

Munka gyerek mellett: Fontos tudnivalók GYES-en, GYED-en lévő édesanyáknak kép

A családi költségvetésen általában gyorsan meglátszik, amikor valamelyik fél bevétele kiesik, vagy akár jelentősebben lecsökken, például amikor az anyuka otthon marad újszülött gyermekével. Ilyenkor pedig általában az alacsonyabb bevételek nagyobb kiadásokkal is társulnak, hiszen a gyerekek nevelése olyan plusz költségeket jelent, mint a pelenka, a tápszer vagy a bébiétel, speciális élelmiszerek vagy tisztítószerek. Egyre gyakoribb tehát, hogy az anyukák már a GYES, vagy a GYED időszaka alatt újra munkába állnak.Cikkünkben ezért az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat és hasznos tanácsokat foglaltuk most össze.

Lehetséges a GYES és GYED melletti munkavégzés?

Hivatalosan a szülési szabadság lejárta után lehetséges a gyermek melletti munkavégzés a folyósított juttatásokról való lemondás nélkül. A GYES-re és a GYED-re azonban némileg eltérő szabályok vonatkoznak ebben a tekintetben.

A Cst. 21.§ (1) bekezdése szerint a gyermek féléves koráig a GYES-ben részesülő személy nem folytathat kereső tevékenységet. Ez a tartósan beteg vagy fogyatékos gyermek esetében egy éves korig, ikergyermekek esetében pedig szintén egy éves korig, de azzal a korlátozással terjed ki, hogy a munkába történő visszatérés után csak egy gyermek után marad a jogosultság a gyermekgondozást segítő ellátásra.

A GYED esetében a szabályok jóval megengedőbbek. Akár teljes munkaidőben is visszatérhetünk a munka világába és ezt semmilyen hivatalnál, vagy folyósító szervnél nem szükséges bejelenteni. Ugyanakkor fontos leszögezni, hogy ha munkáltatónkhoz történik a visszatérés, számára előre, hivatalos úton be kell jelenteni a munkába állási szándékot.

Felmondási védelem GYED melletti munkavégzés esetében

Az édesanyákat felmondási védelem illeti meg a várandósság teljes ideje, a szülési szabadság, és a fizetés nélküli szabadság ideje, sőt az emberi reprodukciós eljárások ideje alatt is. Egyszerűen fogalmazva tehát a munkáltató nem bocsáthatja el a GYES-ben, vagy GYED-ben részesülő alkalmazottait (kivéve a vezető beosztásban lévő munkavállalókat, amire a munka törvénykönyvének (Mt.) 208. §-as paragrafusa tér ki).

Sajnos a teljeskörű felmondási védelem ugyanakkor abban a pillanatban megszűnik, amint a juttatásban részesülők visszatérnek a munkavállalók sorába. A munkáltató ilyenkor abban az esetben mondhat fel GYED-ben részesülő alkalmazottjának, amennyiben a szerződés szerinti munkahelyen nincs a végzettségének, gyakorlatának, munkakörének megfelelő betölthető másik pozíció, vagy az erre adott ajánlatot a munkavállaló visszautasította.

Kedvet kaptál? Próbáld ki magad nálunk!

Megnézem az álláslehetőségeket